Tektronix MPSU50-2ST MPSU50-2ST Modul 1St.
Dieses Angebot gilt nur für Geschäftskunden
Produktbeschreibung
Überblick
Modular Architecture
-1U rack-mountable chassis with 3 rear-access module slots
-Supports up to 6 channels per chassis
-Mix-and-match SMU and PSU modules for flexible configurations
-Swappable modules without removing/powering down the mainframe
-High-Performance PSU Modules
-PSU Modules:
-2 Ch, 50W, 50V/5A (bipolar)
-Remote sensing, output disconnect relay, OVP/OCP
-Isolated channels for series/parallel stacking
Advanced Automation & Software
-TSP Toolkit:
-Visual Studio Code-based IDE
-On-instrument script debugging
-Automated TSP script generation with channel sync
-Driver Support: Python, LabVIEW, IVI, SCPI-compatible
-Web Interface: Browser-based control and monitoring
-Connectivity & Integration:
-TSP-Link: Synchronize up to 32 mainframes
-18 Digital I/O pins for hardware handshaking
-USB 3.0 and 1 Gigabit Ethernet for fast data streaming
Beschreibung
Hinweise
Programmable Power Supply (PSU) Modules:
Configurations:
-2 Ch, 50W, 50V / 5A (bipolar)
-Future: 2 Ch, 100W, 60V / 10A; 300W precision; battery simulator